Zoeken

Rijtips

Op vakantie met de auto

Autovakanties zijn nog steeds heel populair. Goed voorbereid op reis vertrekken is essentieel: zowel de bestuurder als de reiswagen moet in goede conditie verkeren voor het vertrek.

21-11-2008

Pech onderweg kan altijd, maar veel problemen zijn te vermijden als de wagen tijdig op onderhoud is geweest. Een verre reis is een zware belasting voor de auto. Ga voor het vertrek dus eens langs bij de garagist voor een onderhoud, en let vooral op de bandenspanning: een te lage druk kan bijvoorbeeld aanleiding geven tot een klapband. Als de wagen helemaal volgeladen wordt, kunt u de bandendruk best wat laten verhogen (over het algemeen wordt 200 tot 300 gram aangeraden, maar concrete informatie vindt u in het instructieboekje, bij uw garagehouder of bij de bandenverdeler.

Bekijk voor het vertrek al eens hoe u zult rijden en check ook de verkeersregels en de tolsystemen van de landen die je zult doorkruisen. Het is handig om een checklist bij de hand te hebben van grote steden of verkeerswissels die u moet passeren. Zo kunt u geconcentreerder naar de weg en het overige verkeer kijken. Neem ook altijd gedetailleerde wegenkaarten mee, zelfs al heeft u een gps. Als u op wintervakantie vertrekt, vergeet dan zeker geen sneeuwkettingen. Voor auto's die geen officiële pechbijstand vanwege het merk meer genieten, is een reisbijstandsverzekering zeker geen luxe.

Vermoeidheid

Niets is zo gevaarlijk als vermoeid achter het stuur kruipen. Vermoeidheid en slaperigheid achter het stuur zijn de oorzaak van een op drie dodelijke ongevallen, zowel overdag als 's nachts. Zorg voor een goede nachtrust voor het vertrek: onmiddellijk na de dagtaak vertrekken is geen goed idee, de vermoeidheid slaat dan zeer snel toe. Neem tijdens het rijden ook voldoende pauzes, minstens om de twee uur. Pauzeer dan minstens twintig minuten en ga even wandelen om stramme spieren te voorkomen. Maak van de gelegenheid gebruik om iets te drinken, liefst water.

De vermoeidheid slaat vooral toe tussen 2 en 4 uur 's middags, en tussen 2 en 6 uur 's nachts. Hou daar rekening mee tijdens het plannen van de autorit. 's Nachts rijden is een alternatief voor het fileleed van overdag, maar tussen 2 en 6 uur 's nachts slaat de vermoeidheid sneller toe. Probeer daarom te rijden met twee personen die elkaar kunnen aflossen. De passagier naast de bestuurder blijft best wakker om zijn vermoeidheid in de gaten te houden. Wanneer de passagier vooraan slaapt, is het moeilijker om je te concentreren. In een frisse auto blijf je ook alerter dan in een auto met de verwarming aan.

Oppeppende dranken (zoals cola, koffie - dat geen onmiddellijk effect heeft - en "energy drinks" - die we sowieso afraden), de radio luid zetten of een stroom frisse lucht uit het open raam kunnen even de aandacht verscherpen, maar het zijn slechts lapmiddelen: stop onmiddellijk als u zich niet meer kunt concentreren. Het is trouwens belangrijk om de symptomen van vermoeidheid achter het stuur te herkennen: u moet vaak geeuwen en hebt het moeilijk om geconcentreerd te blijven of zelfs om uw ogen open te houden. De gevolgen zijn er dan ook naar: u krijgt het moeilijker om het midden van uw rijstrook aan te houden of binnen de lijnen te blijven, u merkt tegenliggers en verkeersborden (te) laat op en uw reacties vertragen. Bovendien zitten vermoeide mensen vaak te kronkelen op hun stoel om toch maar wakker te blijven en letten ze minder op de weg.

Voorkomen

Laat nooit de papieren van de wagen (verzekering, inschrijvingsbewijs en dergelijke) achter in de auto, maar hou ze altijd bij u. Neem ook een kopie van alle waardevolle papieren (rijbewijs, verzekering, inschrijvingsbewijs, enzovoort) en bewaar ze in uw reiskoffer, of bij kennissen die ze dan kunnen doorsturen indien nodig. Let wel, enkel de originele documenten zijn rechtsgeldig, de kopies kunnen gewoon van pas komen in geval van diefstal.

Geef niemand aanleiding om in te breken in de auto. Laat dus geen waardevolle voorwerpen zoals een navigatiesysteem of een fototoestel achter, ook niet in het handschoenkastje of in de koffer. Zorg ervoor dat alle ramen en deuren steeds gesloten zijn als u niet bij de auto bent. Een kleine raamopening is al voldoende om de auto te kunnen openen.

Controleer of uw verzekering geldig is in het land van bestemming. De landen die gedekt worden, staan op de groene kaart, maar wie twijfelt, doet best eens navraag bij zijn verzekeringsmakelaar. Vergeet tot slot niet om reservesleutels mee te nemen. Een sleutel kan altijd verloren gaan of afbreken in het slot.


Deel deze pagina met uw vrienden



Commentaren
 




Meest gelezen

Belastingen en boetes:
Verkeersboetes

Nieuw:
BMW 3-Reeks

Newsflash:
Kalender van de lancering van nieuwe modellen

Prototype:
Audi Urban Concept

Eerste webtest:
Audi Q3

Nieuw:
Audi Q3

Eerste test:
Lexus RX 400h

Nieuw:
Volvo V70, XC70 en S80

Nieuw:
Porsche 911 (991)

Gedetailleerde webtest:
Kia Sportage 2.0 CRDi 136 4WD




Tag Cloud

mulsanne minagi s80 m5 infiniti wagon fortwo kate moss vignet awd toyota yaris bonneville callum le mans qv marcos citroën c4 aircross uitstap corolla verso fl rin

Gratis auto zoekertje

Verkoopt u uw auto? Plaats gratis een zoekertje op AutoGids
Zoekertje plaatsen


Roadbook Nürburg - Le Mans

Download hier het roadbook Nürburgring-Le Mans met tussenstops bij drie automusea.


Alle merken

Abarth
Alfa Romeo
Ariel
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
BMW Alpina
Cadillac
Caterham

Chevrolet
Chrysler
Citroën
Corvette
Dacia
Daihatsu
Dodge
Donkervoort
Ferrari
Fiat

Ford
Gillet
Honda
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
KTM
Lada

Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lotus
Maserati
Maybach
Mazda
Mercedes-Benz
Mini

Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
PGO
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Saab
Seat

Skoda
Smart
Spyker
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo
Wiesmann

Nuttige links

Prijzen en opties
Technische kenmerken
Belasting op inverkeerstelling

Tweedehands auto's
Richtprijzen tweedehands
Verkeersboetes

Autotests
Autonieuws

Jobs
Wie zijn we?

Contacteer ons

RSS
facebookFacebook
twitterTwitter