Ook Peugeot gaat volop voor de elektrische transitie, maar in Sochaux willen ze dat wel doen met respect voor hun merkwaarden: een krachtig design, een moderne herinterpretatie van de historische codes en een technologie die ten dienste staat van een dynamisch rijgedrag.
Drie pijlers – elektrificering, design en rijplezier – die moeten samenkomen in de conceptcar Polygon, een prototype waarmee wij ook kort konden rijden… ergens in een Brusselse loods. Een ultrakorte kennismaking dus, en toch valt er heel wat over deze conceptcar te zeggen.
Voorsmaakje van de volgende E-208? Peugeot Polygon
De Polygon wil in de eerste plaats een voorsmaakje geven van hoe de toekomstige 208 er gaat uitzien, en dan meer specifiek de volgende E-208, gepland voor 2027. Al legt hij ook de stilistische krijtlijnen vast voor alle toekomstige Peugeots.
Een hoofdrol is weggelegd voor de dagrijlichten: de designers hebben het nog altijd over drie ‘klauwsporen’, maar die evolueren wel: ze lopen op deze Polygon niet meer diagonaal, maar horizontaal, en strekken zich uit aan weerszijden van het (verlichte) merklogo, over de volledige breedte van de auto.

De neus zelf, met een haast verticale voorkant, is opvallend kort. Onderaan in de voorbumper is de merknaam in grote kapitalen in het koetswerk gestanst, een gimmick waarvan we niet uitsluiten dat ze de serieproductie haalt. De reusachtige verticale luchtgeleiders vlak voor de voorwielen zijn er daarentegen misschien wat over.
In profiel zorgen de korte overhangen, de gesculpteerde flanken met uitgesproken gordellijn en de opgeblazen velgen voor de nodige lichtheid. De erg schuine voorruit, de horizontale daklijn en de dikke C-stijl geven het profiel een gespierd en dynamisch voorkomen. De twee inzetstukken in die achterste dakstijl moeten de brug slaan naar de 205 van weleer, maar zijn in feite displays die bijvoorbeeld de laadstatus van de batterij kunnen tonen.

Zo’n scherm zit er eveneens achteraan, over de volledige breedte van de auto zelfs. Het doet dienst voor de verlichting, maar kan ook gegevens weergeven. Het totaalplaatje is er een van simpele geometrische lijnen en lijkt de terugkeer aan te kondigen van een eenvoudiger, haast brutalistische, maar gespierde vormentaal.
Denk de spielereien zoals de enorme glasoppervlakken, de dubbele dakspoiler of de gestileerde buitenspiegels weg, en je krijgt al een goed idee van de toekomstige E-208.
Minimalistisch interieur en enorme head-updisplay Peugeot Polygon
Binnen ging Peugeot nog een stapje verder. De toekomstige afgeleide van de Polygon moet een stadsauto worden waarin communicatie met de inzittenden centraal staat. Nu ze bevrijd is van de beperkingen die een fysieke stuurkolom met zich meebrengt, vindt de cockpit zichzelf opnieuw uit rond een minimalistisch en luchtig dashboard.

Een klassiek scherm is er niet; de weergave verloopt vrijwel volledig via de voorruit, dankzij een head-updisplay van 31 duim. De weergave daarvan verandert naargelang de manier van rijden, de gekozen instellingen en de informatie die doorgeseind wordt door de rijassistenten. Alles wordt gestuurd via de vier openingen met haptische feedback in het stuurwiel.
De stoelen van de Polygon zijn opgebouwd rond een 3D-geprinte structuur en hebben een schuimvulling uit één stuk vervaardigd. Dit zitmeubilair, waarvoor Peugeot samenwerkte met het Belgische Sixinch, maakt gebruik van gerecycleerde materialen. Ook hier gingen de Fransen dus voor een schijnbare eenvoud, maar met oog voor technische verfijning en een duurzame productie.
Steer-by-wire en Hypersquare: hoe rijdt dat? Peugeot Polygon
Het rijden met deze Polygon bleef helaas beperkt tot enkele rondjes tussen kegels in een afgesloten loods, maar Peugeot wilde ons dan ook gewoon even laten proeven van zijn steer-by-wire-technologie. Daarbij is er geen mechanische link meer tussen stuurwiel en voorwielen; de tandheugel reageert puur op elektrische impulsen.
Een principe dat op zich niet nieuw is (het is al verkrijgbaar op enkele Toyota’s en Lexussen), maar de komst ervan in de E-208 vanaf 2027 belooft wel de eerste toepassing op een dermate grote schaal te worden.

De technologie is onlosmakelijk verbonden met het Hypersquare-stuur, waarvoor 170 graden volstaan om het van nok tot nok te verdraaien, zodat je zelfs bij het manoeuvreren nooit met gekruiste armen komt te zitten. De designers opteerden voor een rechthoekige vorm, voorzien van vier cirkelvormige uitsparingen waarmee je het infotainmentsysteem bedient, maar ook alles wat het rijden aangaat.

Los van de vrijheid die zo’n steer-by-wire de interieurontwerpers oplevert – die voor een volledig andere ergonomie kunnen gaan – verandert deze technologie ook de band tussen bestuurder en auto: je armbewegingen zijn korter en directer en sluiten nauwer aan bij je blik, wat resulteert in alertere reacties en meer gemak bij het manoeuvreren.
Doordat er geen mechanische link met de vooras meer is, heb je ook geen last van koppelreacties in het stuur, terwijl omgekeerd de elektronica ervoor kan kiezen om bepaalde informatie door te seinen aan de hand van een verhoogde weerstand of trillingen.
Eerste indrukken Peugeot Polygon
De conceptcar Polygon zet enerzijds de stilistische krijtlijnen uit voor de Peugeots van de toekomst, maar is anderzijds ook een technologische showcase van de steer-by-wire-technologie van het merk. Die geeft niet alleen de interieurontwerpers meer vrijheid, ze belooft ook een intuïtievere en speelsere manier van rijden, samen met meer veiligheid. Allemaal in een simpele stadsauto voor Jan-met-de-Pet. Aftellen dus maar naar 2027 en de komst van de nieuwe E-208.
In dit artikel : Peugeot, Peugeot 208