“Dat zal ze leren, daar in Brussel!” Ik heb me de afgelopen weken druk zitten maken over de nieuwe regelgeving in de Formule 1, maar eigenlijk zijn het de oude en gemene mannen die onze wereldvrede offeren op het altaar van bitcoins, oliedollars en gasroebels, die we om verantwoording moeten vragen.
Door een vermeende loophole steekt in de koningsklasse van de autosport één team met kop en schouders boven de tegenstand uit, de beste rijder van het pak speelt geeneens een bijrol meer en de nieuwe generatie hybride V6-motoren bewijzen vooral dat batterijen in auto’s eigenlijk ruk zijn. Maar het échte grote nieuws is dat er twee races van de F1-kalender gehaald zijn omdat het Midden-Oosten in brand staat. En Europa? Dat staat erbij en kijkt ernaar.
“We moeten onze militaire slagkracht vergroten”, klinkt het. “Investeren in drones, bommen en jachtvliegtuigen”. Maar wat zijn we met een hoogtechnologische F-35 met AI-gestuurd wapentuig als de president van de Verenigde Staten die machines aan de grond kan houden? Wat als hij hetzelfde kan doen bij de Amerikaanse auto’s op Europese wegen? Even inloggen in de Tesla-masterapp en alle in Brussel rijdende exemplaren houden er ineens mee op – en om het in onze hoofdstad gehouden topoverleg helemaal te kapen weerklinkt ook nog eens het Amerikaanse volkslied door hun luidsprekers.
Met een beetje fantasie zouden die door een autonome aanvalsmodus bestuurde Model Y’s zelfs kunnen worden ingezet als wapen. Stel dat ze de Deense ambassade binnenrijden om de annexatie van Groenland af te dwingen, bijvoorbeeld. Of als moslim geïdentificeerde burgers viseren die toevallig in de buurt van een synagoge wandelen.
Ik heb altijd moeten lachen met die complotdenkers, maar wat als onze heilige koe een paard van Troje is?
Het lijkt sciencefiction, maar onmogelijk is het niet. In Noorwegen kwamen ze erachter dat de in China bestelde bussen stiekem onder controle van de Volksrepubliek stonden, en onze moderne wagens zijn nog zoveel geconnecteerder. Zoals onze smartphones ons voortdurend bespioneren, brengen ook onze verbonden auto’s nieuwe gevaren met zich. Er zijn een heleboel systemen die onze privacy horen te beschermen, maar wie is er helemaal zeker van dat zijn ritten niet in kaart worden gebracht of dat zijn gesprekken niet worden afgeluisterd? Misschien weet de een of andere federale overheidsdienst wel af van dat gekonkelfoes met de secretaresse van de baas – misschien hebben ze zelfs actiebeelden van jullie ‘vergaderingen’ op de achterbank.
De grote techspelers hebben de touwtjes in handen, via de door Android gestuurde infotainmentsystemen controleren ze het merendeel van het moderne wagenpark. En Waze als alternatief voor Google Maps of Apple Maps? Vergeet het, die navigatie-applicatie werd destijds gelanceerd als FreeMap Israel.
Ik heb altijd moeten lachen met die complotdenkers, maar besef dat ook ik stilaan ten prooi val aan angst, achterdocht en twijfel. Wat als onze heilige koe een paard van Troje is? Misschien moeten de Europese constructeurs eens gaan samenzitten en een eigen gemeenschappelijke besturingsstandaard op poten zetten, zodat onze privacy en onafhankelijkheid gegarandeerd worden.
Misschien wordt dát wel hun levensverzekering in deze razendsnel veranderende wereld. Je wilt toch een beetje controle over wat er gebeurt. Zoals ook Max Verstappen het stuur zelf in handen wil houden, zonder al te afhankelijk te hoeven zijn van een centraal systeem dat gekunsteld en onbetrouwbaar blijkt. Er is niets mis met een beetje competitie, maar laat talent de bepalende factor zijn.