Sinds begin 2020 kunnen Waalse gemeentes LEZ's invoeren (die ZBE worden genoemd over de taalgrens). Voorlopig is er nog geen enkele gemeente die de sprong heeft gewaagd. Deze lage-emissiezones kunnen permanent of tijdelijk zijn. Het gewest kan hetzelfde doen over het hele grondgebied tijdens een vervuilingspiek. Er is een tijdsschema opgesteld volgens de toegelaten normen. Hybride auto's hebben steeds het recht om in een ZBE rond te rijden.
Toegang tot LEZ (indien ingevoerd) |
Euronorm diesel |
Euronorm benzine, CNG en LPG |
1 januari 2020 |
Min. Euro 4 |
Min. Euro 2 |
1 januari 2022 |
Min. Euro 5 |
Min. Euro 3 |
1 januari 2025 |
Min. Euro 6 |
Min. Euro 4 |
Naast de ZBE's heeft het gewest ook een progressief verbod voorzien voor oude diesel- en benzinewagens over heel het grondgebied. Dit gaat binnen een kleine 3 jaar van start. Er zijn wel enkele uitzonderingen. Zo mogen auto's met Euronorm 4, 5 en 6 die zijn aangeschaft voor 1 januari 2019 nog na de deadline (zie tabel hieronder) blijven rondrijden in Wallonië. Maar enkel op voorwaarde dat ze niet worden doorverkocht. Aan het einde van hun levensduur zullen deze auto's dus moeten worden geëxporteerd of gesloopt. De regeling wordt ook strenger tot in 2030. Auto's die minder dan 3.000 km per jaar rijden zullen wel nog mogen blijven rondrijden, ook oldtimers.
Euro 5 in 2028
De eerste restricties over heel het Waalse grondgebied gaan van start in 2023. Auto's met Euronorm 0 of 1, verkocht tot 1996, zullen er niet meer mogen rondrijden. Dit wordt steeds strenger: vanaf 2028 geldt het verbod al voor Euro 5-diesels. Benzines met dezelfde emissienorm mogen dan nog rondrijden. Hetzelfde geldt in 2030 voor Euro 6. De Euro 6d- en 6d Temp-motoren zijn voorlopig nog vrijgesteld van enige restricties. Die laatste norm ging in september 2019 van start, maar sommige modellen voldeden al vroeger aan deze norm. De informatie vind je terug op je inschrijvingsbewijs (vak V9). Het is dus handig om dit te controleren bij de aankoop van een tweedehandswagen die je langer dan 10 jaar zou willen houden.
Ingangsdatum restricties |
Euronorm diesel |
Euronorm benzine |
1 januari 2023 |
Euro 0 en Euro 1 |
Euro 0 en Euro 1 |
1 januari 2024 |
Euro 2 |
Euro 2 |
1 januari 2025 |
Euro 3 |
Euro 3 |
1 januari 2026 |
Euro 4 |
Euro 4 |
1 januari 2028 |
Euro 5 |
|
1 januari 2030 |
Euro 6 (behalve 6d-Temp en 6d) |
|