Samenvatting Volvo EX60
- Als P6 RWD, P10 AWD en P12 AWD
- Rijbereik tot 810 kilometer (EX60 P12 AWD)
- Snelladen aan maximum 370 kW
- Google met Gemini-integratie
- Adaptieve veiligheidsgordels
- Ook als EX60 Cross Country
- Launch Edition vanaf 59.990 euro
Om de Duitse Drie, dus de Audi Q6, de BMW iX3 en de Mercedes GLC, te bekampen, krijgt het gamma van de nieuwe Volvo EX60 drie motorisaties.
De achterwielaangedreven P6 (systeemvermogen van 374 pk en een batterijcapaciteit van 83 kWh) fungeert als instapversie en belooft een WLTP-rijbereik van 620 kilometer; de P10 (510 pk en 95 kWh) en P12 (680 pk en 117 kWh) krijgen twee (in eigen beheer ontwikkelde) motoren en dus vierwielaandrijving. De eerste komt 660 kilometer ver op een lading, de tweede haalt zelfs 810 kilometer tussen twee laadbeurten.
Supersnel snelladen
Net zoals de nieuwe ES90 en de vernieuwde EX90 profiteert Volvo’s jongste SUV van een 800-voltarchitectuur die supersnel laden mogelijk maakt. Aan een laadpaal die 400 kW haalt, zouden een tiental minuten volstaan om 340 kilometer aan rijbereik terug te winnen.

In Zweden is bij elke EX60 drie jaar gratis thuisladen inbegrepen, de rest van de wereld mag tevreden zijn met de tien jaar garantie op de batterijen. Dat accupakket maakt deel uit van de dragende structuur en bestaat uit een nieuwe generatie cellen die een stuk efficiënter moeten zijn.
SPA3 en HuginCore
De EX60 staat op de gloednieuwe SPA3-architectuur, een modulaire basis die vertrouwt op zogenoemde HuginCore-technologie. Dat is een verzamelnaam voor allerlei computersystemen met een superieure rekenkracht, die de onderhuidse elektronica in goede banen leiden.
Uiteraard zorgen over-the-airupdates ervoor dat ook deze Volvo voortdurend slimmer wordt. In Gotenburg zijn ze er bovendien erg trots op dat hun nieuwe baby ‘s werelds eerste auto met Gemini is, de AI-assistent van Google die leert wat de gebruiker precies wil en passend anticipeert op gepersonaliseerde spraakcommando’s.
Klikvast, dankzij adaptieve veiligheidsgordel
De koetswerkstructuur van de EX60 wordt gevormd via megacasting, waarbij grote stukken aluminium in één keer in de juiste vorm worden geperst. De met boriumstaal versterkte kern zorgt ervoor dat de inzittenden een bovengemiddelde bescherming genieten.

Helemaal nieuw is de multi-adaptieve veiligheidsgordel die Volvo introduceert: die houdt rekening met parameters zoals de hoek en de intensiteit van de impact, de lichaamsbouw en het gewicht van de inzittenden en hun zithouding. Op basis van al die input kiest de elektronica in een fractie van een seconde voor een van de elf profielen (tegenover maar drie nu) om de spankracht van de gordel aan te passen. Voor wie het vergeten zou zijn: in 1959 pionierde Volvo met de driepuntsveiligheidsgordel.
Scandinavische sferen
Het interieur straalt de Scandinavische klasse uit die we ook al konden ervaren in de EX90, maar met zijn tweespakige stuur en horizontaal gemonteerde multimediadisplay plaatst de nieuwe EX60 zijn eigen designtoetsen. Zoals dat ook het geval is bij de ES90, besteedt Volvo opnieuw veel aandacht aan de muziekliefhebbers onder ons.
De audio-installatie van Bowers & Wilkins telt 28 luidsprekers, inclusief in de vier hoofdsteunen geïntegreerde exemplaren. Apple Music is vooraf geïnstalleerd. In combinatie met ondersteuning voor Dolby Atmos moet dat allemaal zorgen voor een zogenoemde Spatial Audio-luisterervaring. Jawadde.
Ook als Cross Country
De EX60 trekt meteen een avontuurlijke outfit aan, want je zult de vierwielaangedreven versies van deze Volvo ook als Cross Country kunnen bestellen. Die uitvoering krijgt niet alleen een wat stoerdere bodykit aangemeten, maar moet dankzij aangepaste banden en een verhoogde rijhoogte (tot 4 centimeter met de luchtvering in de offroadmodus) ook daadwerkelijk uit de voeten kunnen op moeilijker terrein.

Die extra vaardigheden hebben zo wel hun prijs: ze verhogen de luchtweerstandscoëfficiënt van 0,26 enigszins. En dus ook het stroomverbruik, waardoor het rijbereik met een twintigtal kilometer slinkt.
Prijzen en lancering Launch Edition
De productie van de Volvo EX60 start nog voor de zomer, de eerste exemplaren zouden in september bij de Belgische klanten moeten zijn. Dan hebben we het over de P6 RWD en de P10 AWD, want de P12 AWD volgt later. Om de verkoop op gang te trekken, kan je de EX60 tot 31 maart bestellen als Launch Edition.
- Volvo EX60 P6 Launch Edition:
- PLUS: 59.990 euro (professionelen: 56.144 euro)
- ULTRA: 66.890 euro (voor professionelen: 62.484 euro)
- Volvo EX60 P10 AWD Launch Edition:
- PLUS: 62.990 euro (professionelen: 58.896 euro)
- ULTRA: 69.890 euro (voor professionelen: 65.244 euro)
- Volvo EX60 P12 AWD Launch Edition:
- PLUS: 66.990 euro (professionelen: 62.576 euro)
- ULTRA: 73.890 euro (voor professionelen: 68.924 euro)
De EX60 wil Volvo weer zetten waar ze eigenlijk horen te staan: tussen de Duitse Drie. Tijd zal uitwijzen of die ambities ook terecht waren.